CS-taktika na mapu de_cpl_mill
19. 10. 2007
Ako som vám sľúbil a ako vlastne sľúbil aj autor článku prináša druhú časť taktického sprievodcu. Tento krát sa pozrie na zúbok mape de_cpl_mill (de_clan_mill) a pre ilustráciu sú použité varianty svetových tímov, takže je sa na čo tešiť.
Mapa de_cpl_mill nebo také de_clan1_mill je jednou z méně hraných map. Mezi oficiální se zařadila díky síle organizace CPL pořádající turnaj se stejným názvem Cyberathlete Professional Leaguje. CPL tuto mapu jako první zařadila mezi turnajové mapy. Původně se hrála hlavně v USA, kde se díky CPL hrají více i mapy další, jako je de_cpl_strike a de_cpl_fire.
Nejprve se pojďme podívat na názvy různých pozic, které jsou pro úspěšný zápas důležité a které jsou v textu používány. Na následující mapce jsou označeny nejdůležitější místa.
Terrorists
Tato mapa má jednoduchou stavbu, která přispívá k mnoha přímým soubojům a rychlým útokům. Najde se však i prostor pro pozvolnější postupy spojené s prostřelováním zdí. Klasicky, zde ke stažení verze s průhlednými stěnami.
Na mapě jsou standardně dvě pokladiště. Pokladiště 1 nebo jen jednička, se spíše hodí pro základní defaultní útoky, které jsou kombinované s postupem ze středu a vyznačují se větší složitostí. Je to patrné i z hry většiny světových týmů, které toto pokladiště volí za cílové častěji. Pokladiště 2 pak slouží k pokusům o rychlé rushe, či eco rushe, občas se objeví pokus dobýt ho kombinovaně s využitím kanálů.
V mapě je také mnoho míst, kde se dá dobře využít odstřelovací puška AWM. Odstřelovač se uplatní na obou pokladištích i na středu.
Na obě pokladiště vede z pohledu teroristů několik přístupových cest. V následující části si každou z nich probereme a ukážeme si, jak nejlépe postupovat při útoku.
Základy útoku na pokladiště 1 přes „kočku“
Kočka je nebezpečná zejména díky agresivním obráncům a většímu otevřenému prostoru, který musíte poté překonat a kde jste snadnou kořistí pro nepřátelské snajpry.
Zde si v jednotlivých bodech probereme, co je klíčové při postupu Vašeho týmu na pokladiště.
Prvně si hlídáte přístupy proti agresivním obráncům a pokoušíte se udělat nějaké poškození prostřelováním zdi.
V bodech jedna a dvě označených na obrázku si oslepíte prostor a postupujete dále.
Jakmile máte výhled na pokladiště zajištěný, hodíte kouřové granáty směrem ke středu, odkud hrozí nebezpečí odstřelovače – to jsou body 3 a 4. V bodech 5 a 6 postupujete dále na pokladiště. Je zde možnost se vysadit přes bedny a překvapit soupeře. Všimněte si, že vždy nejprve hodíte oslepující granát a poté zajistíte prostor jím oslepený.
Dodržením tohoto postupu částečně minimalizujete rizika při útoku. Budete vždy zajišťovat předem oslepený a vygranátovaný prostor. Vysazením můžete soupeře překvapit, i když většina zkušených hráčů to bude čekat. Dále se někdy hodí využít východu ze stoky. Ve stokách je třeba jít potichu, protože dupání soupeř může slyšet i na povrchu. Zde je postup.
Když se dostanete pod výlez ze stoky, tak současně s útočníky u kočky vyflashujete pokladiště způsobem, který vydíte na obrázku.
Tímto bychom měli postup přes kočku shrnutý. Samozřejmě jsou možné různé variace a libovolná množství oslepujících a jiných granátu. Pojďme se podívat na postup středem.
Základy útoku na pokladiště 1 „středem“
Střed se hodí zejména pro doplnění útoku přes kočku. Útočíte tak na jedničku ze dvou stran.
Útočit na střed je snazší z levé strany z pohledu teroristů. Zejména kvůli lepší pozici pro házení granátů. Střed se vyznačuje velkým nebezpečím skrývajícím se v podobě nepřátelského odstřelovače na CT startu. A také je třeba nezapomínat na možnost vysazených obránců; vlevo i vpravo na středu. Základy postupu osvětlují další obrázky a text.
Nejlépe ve 2 se připravíte u středu a předtím než vyrazíte, je vhodné vhodit do prostoru několik kouřových granátů, které sníží viditelnost potenciálních odstřelovačů.
Moment předtím, než vykouknete, by měl přijít první oslepující granát, který oslepí obránce na středu. Poté je klíčové jednat rychle, dalším flashem oslepit pravou stranu a zaútočit, nejlépe ve stejný čas jako Vaši spoluhráči u kočky.
Obrany bomby na 1
Potom co položíte, jsou pozice vašich hráčů pro obránce lehce odhadnutelné, což znamená, že budete cílem přesně mířených granátů a flashů. Nejvhodnější se mi zdá, dostat se blíže ke kočce, tedy dále od bomby, ale odkud na bombu můžete vidět po vykouknutí. Zajímavé je využít i žebříku ve stoce, jako skrýše.
Základy útoku na pokladiště 2
Tenhle bomb place je cílem útoku většiny týmů mnohem méně často. Samozřejmě závisí na konkrétním týmu. Je to dáno tím, že pokud se Vám nechce využívat stoky, tak k němu vede jen jedna cesta a tou není zrovna jednoduché projít. Proto je zde extrémně důležité dobře využít všechny druhy granátů. Další nevýhoda je, že v millu není problém pro obranu velice rychle rotovat a pokud se příliš zdržíte, bude to vaše smrt. Opět si postup přehledně rozdělíme do jednotlivých kroků.
Prvním krokem je pohlídat si pozici u žebříku. Pak můžete pokračovat dál. Vysazením se na bednu a protáhnutím se kolem zdi můžete nepozorovaně proklouznout, ale není to stoprocentní.
V dalším kroku si musíte zajistit mříž a nejlépe zde jednoho člena týmu ponechat. Ten později flashuje či smokuje prostor za mříží. Pozor mříž lze prohodit buď jen spodem nebo pokud míříte mezi 6.-7. trubku od země.
Krok 2 si ukážeme samostatně na následujícím obrázku.
Nyní následuje blesková sprška granátů všech kategorií. Kouřové granáty dozadu. Oslepující granáty je třeba hodit jednak na blízko, hned pod žebřík kvůli agresivní obraně, kdy můžou být hráči u beden. A pak další flashe hodit dozadu, tak jak jsme házeli kouřové granáty.
Přichází nejkrizovější fáze tohoto útoku. Musíte vyběhnout a dostat se na pokladiště. Můžete jít přímo přes žebřík, předtím, ale doporučuji vyflashovat budovu. Nebo to vezmete zadem po dlouhé, kde je však nutné mít v záloze ještě kouřové granáty pro zakrytí soupeřova výhledu od středu.
Obrana Bomby na 2
Zde je třeba mít na paměti, že jste velmi lehce flashnutelní, vzhledem k tomu, že obránci mohou házet flashe přes oplocení kolem pokladiště. Není špatné, když bráníte ve dvou agresivně žebřík a někdo se schová až za dveře, kde potom funguje jako poslední záchrana, protože nejdéle přežije a nebude oslepený.
Příklady útoků
V první fázi útoku se většina klanů snaží rozmístit po celé mapě tak, aby byli kryty všechny přístupové cesty proti možnému rushi CT. Nejčastější rozvržení je 3 ke kočce a dva ke „dvojce“. Počáteční rozestavení vidíte na dalším obrázku. Tak má tým vlastně stále připraveny všechny cesty na obě pokladiště a může se kdykoliv rozhodnout kam zaútočí.
Útok na 1
V pokročilém stádiu kola pak většinou volí kombinovaný útok na jedničku, a to tím stylem, že 2-3 jdou přes kočku a 1-2 přes střed v závislosti na tom, zda využívají i stoky. Podle mě je výlez ze stoky velmi dobrý taktický prvek, poněvadž se z ní dá lehce oslepit celé pokladiště. Její stinná stránka však spočívá v tom, že Vás tam občas může překvapit CT, který se vám vydal naproti.
Jak na kočce, tak na středu, nebo při východu ze stoky využívaji týmy postupy a místa pro granáty, která byla popsána výše. Přehledně to máte shrnuto na tomto obrázku.
Útok na 2
Na dvojku se většinou jde rushem nebo se tam často ecuje. Výjimkou však nejsou ani pomalé útoky s postupem, který je patrný z části základy útoku na 2.
Umění blafovat
Do určité doby by soupeř neměl být schopen rozeznat, zda jdete útok na jedničku či dvojku. Vzhledem k počátečnímu postavení si vlastně stále udržujete všechny přístupy. Soupeře na obou pokladištích lehce „oťukáváte“ a můžete se rozhodnout pro kterékoliv pokladiště.
Jedna možnost je nechat u jedničky pouze jednoho hráče a se zbytkem být připraveni ve skladišti 2 odkud můžete pohodlně zafejkovat granáty střed. Takže tesně předtím, než vyrazíte na dvojku dva hráči vyháží granáty na kočce a na středu. Pokud to bude působit věrohodně, jako předchozí útoky na jedničku, jeden z obránců dvojky se stáhne a vy vyrazíte.
Counter-terorrists
Tentokrát si vše ukážeme na příkladu týmů na světové úrovni. Dokonce tu máme jakési malé pokračování „studené války“. Pro porovnání jsem vybral dva týmy z opačného konce světa: Americké Complexity (vítěz E-sports World Cup 2005) a Virtus.Pro, kteří na minulý rok na ESWC skončili třetí. Dema obou zápasů jsou zde a zde.
Virtuózové jednoduchosti
Pistole
Virtus svým postavením dávají soupeři prostor k postupu přes kočku. Mají zesílenou obranu středu, odkud však mohou dobře bránit i útok od kočky.
Gun Rounds
V kolech s plnou výbavou nejsou obranné příliš rozmanité. Tým má na každém pokladišti připraveny dva základní „setupy“ nebo-li rozestavění, které každé 1-2 kola střídá. Na mapkách dále můžete vidět rozestavění, které Virtus používá a ve kterém se v průběhu hry pouze mění rozestavení na jednotlivých pokladištích.
Pozice na pokladišti 1
Alexandr S. a Johan K. zde po celou hru předvádění perfektní práci a tak soupeř, který se většinu kol snaží projít na toto pokladiště nemá šanci. Bohužel na Catch Gamer stačily pouze tyto dva setupy:
-Agresivní varianta s přímým výhledem pod kočku, nedává soupeři šanci se připravit na útok.
-Pasivní varianta, kdy je Alexandr S. přímo na poladišti nahoře na bednách a Johan K. je na pozici u výlezu ze stoky, tak aby mohli zahájit křížovou palbu.
Pozice na středu
Střed brání Aleksey K nejčastěji s automatem. Občas využije odstřelovací pušku. Má oblíbené tyto dvě pozice: Vysazen na bednách, dívá se přímo na střed a nebo je spíše blíže k pokladišti a střed kryje od bedny. V případě potřeby se rychle stahuje k pokladišti 2 okolo mříže.
Pozice na pokladišti 2
Zde přístup brání Boris P. a Viktor F. Opět platí, že zde hrají dvě varianty. V té první jeden z nich brání agresivně od schodů. Napřed však hodí oslepující granáty, proti rychlému rushi soupeře. Všimněte si zajímavé pozice na bednách u schodů, kam se dá dostat skokem ze žebříku.
Druhý z dvojice je pak na pozici u mříže, odkud může v případě potřeby rychle rotovat ke středu. Při alternativním rozestavení využívají hráči ochranných zdí budovy a jsou pasivnější.
Eco
Jedno jediné eco, ke kterému jsou Virtus donuceni, je agresivní rush do skladiště 2 ze dvou stran. Tři jdou středem a dva od dvojky.
Komplexní CoL
Pistole
V prvním kole jde Warden překvapivě naproti teroristům kanálem. Jinak jsou pozice více méně klasické.
Gun rounds
Rozestavení hráčů v kolech s plnou výbavou můžete vidět na této mapě. Obvyklé pozice v detailu zobrazuje obrázek vedle.
Komplexity jsou v obraně inovativnější, hrají více agresivně, jako například pozice na středu. Nebo se občas vysunují i stokou.
Zajímavá je možnost dostat se bez pomoci spoluhráče na bedny na pokladišti 1 s využitím žebříku, který Vás při správném natočení vyhodí do vzduchu.
Doufám, že se Vám tento díl líbil a těším se na shledanou u dalšího pokračování.
autor článku: smrtak47
Súvisiace články:
Taktický průvodce světem Counter-Strike - č1
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář